sobota, 11 kwietnia 2015

Dotknąć szczęścia i szczęścia dotyk.

Dotknąć szczęścia i szczęścia dotyk.

Podróżowanie ma to do siebie, że potrafi zaskakiwać, otwierać furtki tajemnic, fundować adrenalinę lub poczuć jej smak. Są takie miejsca na świecie gdzie można pewnymi sposobami wkupić się w łaski Opiekunów cudotwórczych fluidów. Chyba każdy z nas szuka szczęścia lub magicznymi sposobami stara się przyciągnąć dobry humor Fortuny, Amora, Losu. Zaklinanie tajemnych sił wymaga fantazji i nietuzinkowych sposobów aby przypodobać się Odpowiedzialnym za naszą pomyślność na ziemskim padole. Są to z pewnością uroki, czary, szeptane zaklęcia, modlitwy, talizmany… gama możliwości udobruchania i przekupienia Tajemnych Sił jest przeogromna. Nawet zwykłe kichnięcie jest postrzegane jako uwolnienie dobrej energii , trzeba ją tylko ukierunkować… itd., itd.
A co ma z tym wspólnego podróżowanie?
Podczas przemierzania zakątków Ziemi można natknąć się na rzeźby, przedmioty, cuda natury, które pomagają w spełnianiu życzeń i pragnień. Do tego potrzebny jest dobry humor, dystans z przymrużeniem oka … bo jak wszechświat nie spełni naszego życzenia i marzenia, to co wtedy? Nie zawsze uda się natrafić na Aladyna lub złotą rybkę, którym w ramach reklamacji można pogruchotać kości i ości.
Aby w pełni cieszyć się, że szczęście jest tuż, tuż, że wystarczy pomyśleć, dotknąć, pomarzyć - potrzebna jest wiara, że to nie jest placebo, ale siła i moc pozytywnej energii mającej wpływ na nasze życie.
Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w poczucie humoru, radość dziecka, bo wtedy te wszystkie czary-mary i hokus-pokus staną się (być może) rzeczywistością.
I od czego tu zacząć...? Może od Korfu?
Zapraszam na dotyk szczęścia i miłości.

Grecja
Korfu
Achillion - pałac Sissi
Przed głównym wejściem do pałacu cesarzowej Sissi w Achillion znajduje się pomnik boga Hermesa, który jest opiekunem dróg, podróżnych, pasterzy, złodziei, posłańcem bogów.
By do nas uśmiechnęło się szczęście podczas podróży, abyśmy mieli pozytywne relacje ze złodziejami (czyli brak relacji) należy dotknąć dużego palca (bez podtekstów!) u nogi Hermesa.
Pomnik "Odpoczywający Hermes" Achillion, Korfu, Grecja 

Grecja
Korfu
Kanał Miłości w Sidarii 
W miejscowości Sidarii na Korfu znajduje się przepiękna zatoczka zwana Kanałem Miłości.
Abyśmy zostali obdarowani miłością należy wykąpać się w wodach kanału, a wtedy na pewno miłość mamy zagwarantowaną.
Kanał Miłości w Sadarii na Korfu

Ot, i taki wymowny skalny element przy Kanele Miłości w Sidarii :)))

Czechy
Praga
Most Karola
Na Moście Karola "czyha" kilka miejsc, których dotknięcie zapewni szczęście, jak również zapewni zachować skrywane tajemnice.
"Śmierć Jana Nepomucena"  Szymon Czechowicz, 1750 r. Muzeum Narodowe w Warszawie


Figura Jana Nepomucena w aureoli gwiazd na Moście Karola, Praga
Jan Nepomucen przedstawiany jest w aureoli z pięciu gwiazd, bo  jak głosi legenda w chwili śmierci w wodach Wełtawy, na niebie jasnym światłem zapłonęło 5 gwiazd. Święty żył w XVI wieku za czasów panowania króla Wacława IV. Został skazany na karę śmierci za spiskowanie przeciwko królowi. Legenda jednak chadza swoimi drogami… i opowiada, że Nepomucen został skazany na śmierć za odmowę wyjawienia tajemnicy spowiedzi królowej Joanny. Ponoć tajemnicę monarchini, Jan wyszeptał psu.
Rzeźbę ufundował w 1683r baron Gotfryd Wunschwitz, którego od śmierci, za zabicie pawia w Luwrze,  uchroniła modlitwa do św. Jana. Rzeźbę wykonał w Norymbergii Hieronim Herold wg szkiców Mathiasa Rauchmullera z Wiednia.
Dotknięcie wizerunku psa i księdza umieszczonego na cokole pomnika, zapewnia ukrycie na wieki wieków, wszelkich skrywanych tajemnic i sprawi, że ponownie powróci się do Pragi.

Według historyków, Jan Nepomucen został zrzucony z mostu w innym miejscu. To miejsce jest zaznaczone metalową barierką i wmurowanym kamiennym krzyżem na barierce mostu.
Aby spełniły się nasze marzenia należy dotknąć krzyża prawą ręką, a lewą, jednej z gwiazd.
Na moście Karola jest jeszcze jedno miejsce, które ma moc urzeczywistniania marzeń i próśb. Jest to rzeźba krzyża - Golgoty z figurami Jana Ewangelisty i Marii Dziewicy. Aby Najwyższe Moce spełniły nasze prośby należy dotknąć liści akantu zdobiących cokół, na którym umiejscowiony jest krzyż. 
Krzyż Golgota na Moście Karola w Pradze
Litwa
Pałanga
Pomnik królowej węży Egle
W Połandze na Litwie , w parku botanicznym otaczającym pałac Tyszkiewiczów, znajduje się piękna rzeźba przedstawiająca parę królewską – Egle i jej męża- węża Żoltysa. W krajach bałtyckich wąż był oznaką dobra, miłości, był opiekunem domów i wędrowców, jest nadal symbolem dobrobytu, urodzaju i płodności. Często zostawiano przed progami domostw miseczki z mlekiem aby zwabić węża, który później stałbym się talizmanem ochraniającym domowników.Egle  była skromną piękną dziewczyną, w której zakochał się król wód jezior i mórz. Egle także pokochała węża, który czasami przybierał ludzką postać. Mieszkała z nim na dnie jezior i mórz. Bracia Egle, zabili Żoltysa. W rozpaczy Egle i jej dzieci zamieniły się w drzewa- świerk, dąb i osikę.Do Egle kierowane są prośby o miłość i szczęście w małżeństwie i aby prośba została spełniona, należy potrzeć nos węża ,wypowiedzieć życzenie trzy razy i zostawić pieniążek u stóp królowej. 
Egle , królowa węży
Litwa
Kłajpeda 
Myszka spełniająca życzenia
W portowym nadbałtyckim mieście - Kłajpedzie, na ul. Myszy, znajduje się malutki, niepozorny pomnik myszki.
Na cokole widnieje wygrawerowany napis - "Zamień swoje marzenia na słowa a słowa na cuda".
Życzenie należy wyszeptać na uszko myszce i dotknąć noska. Aha... zapomniałam dodać, że muszą być to dobre życzenia, które nikogo nie krzywdzą.
Ulica Myszki, Kłajpeda, Litwa
Myszka spełniająca życzenia, Kłajpeda, Litwa
Jestem ciekawa czy spełnią się moje życzenia? Kłajpeda, myszka i ja.Litwa
Kłajpeda 
Kominiarz
W Kłajpedzie na dachu domu przy ul. Kurpiu 8 siedzi kominiarz przynoszący szczęście.
Trudno jest się dostać do kominiarza aby dotknąć na szczęście guzika kominiarskiego munduru, dlatego też na ścianie domu jest zaznaczone miejsce - guzik, gdzie można przyłożyć dłoń. Wokół guzika kominiarza poprzypinane/poprzyklejane są także guziki szczęśliwców lub desperatów.
Kominiarz przynoszący szczęście+ guzik wmurowany w ścianę domu, Kłajpeda, Litwa
Guzik na szczęście, Kłajpeda, Litwa
"Malutki" kominiarski guzik z Kłajpedy, Litwa
Dom z kominiarzem, Kłajpeda Litwa

Kominiarz na dachu domu w Kłajpedzie, Litwa
W Kłajpedzie znajduje się także niezwykle sympatyczny kot, który przynosi szczęście... hmm, panom! Panowie jeśli chcą tego i owego muszą dotknąć kociego ogona. Mruczek posiada przydomek- kot z twarzą gentelmena.
Kot z twarzą gentelemena... przynoszący szczęście panom, Kłajpeda, Litwa
Kot z Kłajpedy, Litwa
Estonia
Tallin 
Kominiarz
Na tallińskiej Starówce można spotkać niezwykle sympatyczną postać kominiarza.
Kiedyś, gdy kominiarze pełnili rolę ochroniarzy domowych palenisk... zdarzało się często, że takiego speca od czarnej roboty ciągnęło się do pracy za guzik - bo tylko ta część umundurowania była czysta. A kominiarz był i chyba nadal jest symbolem  szczęścia tak jak domowy ogień... cokolwiek by to znaczyło.
Guzik wobec tego stał się amuletem.
Trudno jest oderwać guzik z munduru kominiarza w Tallinie, więc aby szczęście nie odwróciło się należy dotknąć złotych guzików kominiarza, wtedy na pewno dobry Los będzie przychylniejszy i łaskawszy.
Kominiarz z Tallina
Litwa
Wilno 
Brzuch Pomyślności
Na wzór buddyjskich posągów Buddy, w Wilnie na ścianie wmurowano "Brzuch Pomyślności". Ten niecodzienny talizman znajduje się na skrzyżowaniu alei Giedymina i ulicy Wileńskiej, na fasadzie Hotelu Novotel.
Dotknięcie brzucha zapewni pomyślność w biznesie i wszystkich przedsięwzięciach pieniężnych. Warto spróbować...!
"Brzuch Pomyślności" w Wilnie
Jak na razie moje powodzenie w biznesie nie otrzymało pomyślnych wiatrów w żagle. Chyba muszę zmienić biznesowy profil...


"Brzuch pomyślności' przeglądający się/ zerkający na kamienice ulicy Wileńskiej w Wilnie.
Litwa
Wilno
Kamień spełniający życzenie sposobu i okoliczności własnej śmierci 
W Wilnie jest także zwykły/niezwykły kamień regutis, który znajduje się na dawnym Rynku Rybnym, obok Cerkwi św. Paraskiewy (Cerkiew Piatnicka). Kamień został przeniesiony z dzielnicy Zarzecze. Jest to nietypowy kamień młyński, w jego wgłębieniu zbiera się woda, która ma ponoć cudowną moc uzdrawiania. Według legendy, jeśli komuś uda się ruszyć kamień, może "zamówić" sposób w jaki chce się umrzeć. Z pozoru brzmi to strasznie, ale po głębszym zastanowieniu, wybór własnej śmierci nie jest taką znowu niedorzecznością.
Kamienia nie udało mi się w żaden sposób ruszyć, wobec tego kres moich dni jest dla mnie niespodzianką. 
Tajemniczy kamień na dawnym Rynku Rybnym w Wilnie, który potrafi spełniać życzenia dotyczące śmierci.
Litwa
Wilno
Płytka Stebuklas
Jest to płytka - Stebuklas, wmurowana na Placu Katedralnym, między katedrą a dzwonnicą. Stebulkas w języku litewskim oznacza cud. Tutaj znajdował się początek "łańcucha" utworzonego przez mieszkańców Litwy, Łotwy i Estonni. 2 miliony mieszkańców z trzech państw, 23 czerwca 1989 roku stworzyło Baltic Way na znak protestu przeciwko okupacji ich krajów przez Związek Radziecki. 
Baltic Way na terytorium Litwy zdjęcie R. Strikauskas
  Płytka Stebuklas /Cud oznaczała południowy koniec lub początek tego nietypowego łańcucha.
Malutka plamka na Placu Katedralnym to płytka Cud.
Aby spełniło się życzenie, należy się obrócić trzy razy wokół własnej osi,  zgodnie z ruchem wskazówek zegara (inni szczęśliwcy mówią, że wystarczy tylko raz obrócić się na płytce). Obróciłam się i teraz czekam na cud, który mnie nie ominie. :)) 
Rosja
Petersburg
Czyżyk- Pyżyk
Na murze kanału łączącego rzeki Fontanki i Mojki usadowił się malutki kamienny ptaszek. Jeśli komuś uda się umieścić pieniążek na cokole malutkiego pomnika... to obfitość naszego portfela i konta bankowego będzie zapewniona.
Czyżyk- Pyżyk z Petersburga
Moskwa
Stacja metra prze placu Rewolucji
Na stacji metra przy Placu Rewolucji w Moskwie są ustawione rzeźby przedstawiające ludzi pracy. Jest ich 76! Największym wzięciem cieszą się postacie "pogranicznika z psem", "przekupki i koguta" oraz "czekisty z pistoletem".

Szczególne powodzenie ma psi nos, ponieważ dotknięcie psiej kufy zapewnia powodzenie na egzaminach i wszelkich intelektualnych sprawdzianach, pacnięcie koguta rokuje pomyślność w interesach i transakcjach handlowych a lufa pistoletu ma dodać energii i odwagi.
                    
moskiewska przekupka
pogranicznik z psem
                           

Rosja
Obwód Kaliningradzki
Gusiew
Pomnik Studenta
W Gusiewie, obok budynku Politechniki w 2009 roku stanął pomnik "Studenta" wg projektu Andreja Szewcowa. Fundatorami pomnika byli studenci, pracownicy uczelni i prywatni darczyńcy.
Pomnik został postawiony w hołdzie wszystkim żakom, którzy ponoszą trudy edukacji.
Potarcie nosa studenta ma zapewnić powodzenie na egzaminach i łatwość przyswajania wiedzy.
By sprzyjało szczęście w nauce i powodzenie na egzaminach należy dotknąć nosa studenta, Gusiew, Rosja.
"Pomnik Studenta", Gusiew, Rosja, Obwód Kaliningradzki
Rosja
Kaliningrad
Homliny-krasnoludki
W Kaliningradzie można spotkać się z nadbałtyckimi krasnoludkami - homlinami, które potrafią spełniać życzenia i pomagać w realizacji marzeń podróżniczych i biznesowych. Należy tylko zostawić malutki datek, bo przecież homliny to pracusie i czasami nie pomagają bezinteresownie. Z czegoś muszą żyć.
Było trochę zamieszania z rzeźbami krasnoludków, bo zastępca Dumy Regionalnej Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej i arcybiskup Kaliningradu - Serafin mieli zastrzeżenia co do malutkich rzeźb które to miały popularyzować pogaństwo, szkodzić religii i nie wnosić żadnych wartości kulturowych do przestrzeni publicznych.
Chyba za sprawą homlinów udało się uzyskać zgodę władz  świeckich i kościelnych na wyjście z ukrycia nadbałtyckich krasnoludków.
Dziadek Homlin pojawił się jako pierwszy w Kaliningradzie. Przysiadł na barierce Miodowego Mostu w czerwcu 2018 roku.
Babcia Homlin z woreczkiem bursztynu przycupnęła we wrześniu 2018 roku przy baszcie Dohnaturum przy Muzeum Bursztynu i spełnia życzenia biznesowe.
Marynarz Homlin spełnia życzenia podróżniczków, zwłaszcza te wilków Morskich. Na papierowej łódce obejmuje żagiel i czeka na wypłynięcie w morze przy Muzeum Oceanu, na barierce  obok statku badawczego "Vityaz". Marynarz przycumował swoją łódeczkę 26 lipca 2019 roku. Autorką malutkiej rzeźby jest Natalia Szewczenko.

Rosja
Obwód Kaliningradzki
Mierzeja Kurońska/Park Narodowy
"Tańczący Las"
Na Mierzei Kurońskiej po stronie Rosji, na 37 kilometrze licząc od Zielonogradzka znajduje się   nietypowe miejsce zwane "tańczącym lasem". Naukowcom nie udało się ustalić, dlaczego w tym miejscu pnie sosen sa tak spiralnie powykręcane. Jest wiele hipotez  - że Niemcy podczas wojny użyli w tym miejscu nieznany chemikaliów to spowodowało nienaturalny wzrost drzew, że żerują tutaj larwy owadów, które uszkodziły pędy sosen, że są zawirowania magnetyczne na tym terenie...
To miejsce obrosło w wiele legend, że las jest zastygłymi w tańcu czarownicami, które odbywały sabat na mierzei, że znajduje się tutaj portal do innego wymiaru we wszechświecie, że las tańczył na prośbę dziewczyny Predinius, która chciała udowodnić sambijskiemu księciu Bart, że Bóg istnieje i ma moc wprawienia w taniec drzew... Niektórzy w tym miejscu odczuwają przypływ energii, inni zaś osłabienie i senność. Jedna z legend mówi, że jeśli prześlizgnie się przez pierścień utworzony z pnia to staniemy się młodsi, a panny na wydaniu na pewno znajdą odpowiedniego kandydata na męża. Obecnie nasze cofanie się w czasie nie będzie poddane próbie, bo jest kategoryczny zakaz zbliżania się do wyjątkowych drzew ze względu na ich ochronę. Kara za próbę odmłodzenia wynosi ok 4 tyś rubli.


Turcja
Stambuł 
Kolumna Życzeń w Hagia Sophia
Hagia Sophia to imponująca budowla, a jej historia to historia dziejów ludzkości. Jak głosi legenda, drzwi świątyni pochodzą z drewna pochodzącego z Arki Noego. W świątyni, która obecnie jest przekształcona w muzeum  znajduje się 107 kolumn i cztery filary podtrzymujące sklepieni budowli.Jedna z kolumn, która usytuowana jest w północno - zachodniej części świątyni jest szczególnie oblegana przez turystów. Jest to kolumna życzeń.
Według legendy cesarz Justynian Wielki, gdy oparł się o kolumnę w świątyni Mądrości Bożej, to przestał mu dokuczać ból głowy.
Dzisiaj turyści dotykają kolumny, a raczej jej otworu wyżłobionego w marmurze przez wiernych i turystów. Tylu jest chętnych, aby dotknąć szczęścia, że kolumna jest okryta blachą.
Aby marzenia się spełniły, należy włożyć kciuk i obrócić dłoń zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Hagia Sophia w wieczorowej odsłonie. Stambuł, Turcja
Kolumna życzeń w Hagia Sophia, Stambuł, Turcja
Wyżłobiony otwór w kolumnie życzeń w Hagia Sophia, Stambuł, Turcja
Tunezja
Oaza w Wąwozie Chebika i szczelina w skałach.
W oazie Wąwozu  Chebika, w Górach Atlas niedaleko granicy z Algierią, znajduje się pewna formacja skalna tworząca szczeliną.
Przewodnicy opowiadają, że trzeba się przez nią przecisnąć, a na pewno życzenia i marzenia spełnią się. :)))
Szczelina skalna w Oazie Chebika, aby spełniły się życzenia, trzeba przez nią się przecisnąć.
Izrael
Jerozolima 
Szyszka szczęścia 
Na dziedzińcu, przed wejściem do Bazyliki Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Jerozolimie znajduje się szyszka szczęścia.
Według legendy szyszka pinii jest symbolem wiecznego życia, szczodrości bogów, płodności.
Aby zamówić przychylność niebios trzeba pomyśleć życzenie i dotknąć szyszki.
Jak widać wiara w nadprzyrodzone moce idealnie współgra z wiarą w Boga.
Szyszka szczęścia w Jerozolimie.
Egipt
starożytne Teby 
Skarabeusz spełniający życzenia
Skarabeusz w Egipcie był symbolem twórczej mocy, był świętym owadem. Wierzono, że sympatyczny żuczek rozmnaża się sam z siebie, odradza się non stop. Talizmany z symbolem skarabeusza mają chronić przed złą energią, złymi mocami, dodawać siły i mocy witalnej.
W starożytnych Tebach znajduje się kamienny pomnik skarabeusza postawiony za czasów Amenhotepa.
Aby spełniło się marzenie, należy kamiennego skarabeusza obejść 7 razy!
Zabawnie to wygląda, jak turyści okrążają pomnik żuka, ale czego się nie robi, aby marzenia miały swój szczęśliwy finał. :)
Skarabeusz z Teb, który spełnia życzenia
Polska
Warszawa
Dzwon na ul. Kanonia
Na placu Kanonii w Warszawie ustawiony jest dzwon… który nigdy nie zawisł na żadnej wieży kościelnej, ponieważ jest pełen pęknięć. Dzwon został odlany w 1646 r. przez królewskiego ludwisarza Daniela Tyma (rzeźba króla III Zygmunta Wazy to także jego dzieło). Legenda głosi, że dzwon spełnia życzenia i prośby. Trzeba dotknąć dzwonu, zamknąć oczy, wypowiedzieć życzenie i obejść go dookoła…to ma zapewnić spełnienie marzenia.
Ciekawostką jest także, że przy tym placu znajduje się najwęższy dom w Warszawie- ma niecałe 2 m szerokości.

Polska
Warszawa 
Pomnik Syrenka
Jeśli dotkniemy siedem razy ogona warszawskiej Syrenki, która znajduje się na Starym Mieści, to mamy pewność, że życzenie u Wyższych Mocy będzie priorytetem.
Warszawska Syrenka

Polska
Kazimierz nad Wisłą  
Pies Werniks
Rzeźba psa Werniksa zdobi kazimierzowską Starówkę. Uwieczniony  w brązie psiak był 100% kundlem i przyjacielem malarzy i rzeźbiarzy, którzy tworzyli w Kazimierzu. Sympatycznego psiaka przygarnął malarz – Zbigniew Szczepanek.
Na pamiątkę tak wiernego towarzysza kazimierzowskiej bohemy, Werniks stał się symbolem wierności temu miastu i  nadal, z czułością przypatruję się artystom i turystom odwiedzającym Kazimierz.
Potarcie/dotknięcie noska Werniksa, zapewnia szczęście i ponowne odwiedzenie Kazimierza nad Wisłą.

Pies Werniks
Pies Werniks ... na szczęście
Grecja
Saloniki
Palec Arystotelesa
W Salonikach blisko nadbrzeża, na Placu Arystotelesa, znajduje się pomnik wielkiego greckiego filozofa - Arystotelesa.
Według legendy trzeba dotknąć dużego palca stopy, a być może nasz umysł otworzy nam nowe nieznane furtki i drzwi. Warto spróbować.
Jak widać, po świecącym od polerowania palcu u nogi Sokratesa, wielu z nas potrzebuje "otwartości umysłu".
Grecja / Kreta
Agios Nikolas
Pomnik Europy i Zeusa-byka
W Agios Nikolaos nad Zatoką Mirabello na Morzu Kreteńskim znajduje się pomni mitologicznej Europy i Zeusa przeobrażonego w byka.
Europa była córką fenickiego króla Agenora. Wyróżniała się się niezwykłą urodą, czarem i powabem. W cudownej dziewczynie zakochał się Zeus. Bóg przyjął postać białego byka o złotych rogach. Swą łagodnością oczarował Europę, która usiadła na grzbiecie zwierzęcia. Wtedy to Zeus porwał ją na Kretę, gdzie urodziła mu trzech synów: Minosa, Sarpedona i Radamantysa. Europa wyszła za mąż za króla Krety Asteriosa, który adoptował synów Zeusa. A Zeus umieścił byka na Niebie w towarzystwie innych znaków Zodiaku.

Należy dotknąć palców u stóp Europy, a wtedy na pewno nie ominie nas szalona i piękna miłość, a i urodą nie będziemy grzeszyć.
"Porwanie Europy" 1580, Paolo Veronese, Pałac Dożów, Wenecja
"Porwanie Europy" 1559-1562, Tycjan, Muzeum w Bostonie
Współczesny wizerunek Europy.
Zatoka Mirabello, Morze Kreteńskie, Agios Nikolaos i pomnik Europy
Polska
Korczew
Kamień kultu - Menhir 
Obok pięknego pałacu w Korczewie (woj. podlaskie), w parku można zobaczyć kamienny obelisk.
Jest to menhir, pradawny kamień kultu. To tutaj dawni Prasłowianie składali ofiary, prośby i modły do bóstw o przychylność, zdrowie i szczęście.
To miejsce emanuje niezwykła mocą.
Należy dotknąć kamienia, pomyśleć tylko JEDNO życzenia, a na pewno spełni się.


Polska
Podlasie
Puszcza Białowieska
Miejsce Mocy
W Puszczy Białowieskiej znajduje się pewne dziwne miejsce, z którego emanuje niezwykłe promieniowanie.
Drzewa w tym miejscu mają dziwny kształt, są tu także drzewa, które nie rosną na co dzień w lasach - grusze, jabłonie.
Prawdopodobnie dawni mieszkańcy puszczy składali w tym miejscu ofiary, na przebłaganie bóstw i sprawczych Mocy. Warto tutaj przyjechać, aby zaaplikować sobie porcję pozytywnej, puszczańskiej energii.

Miejsce mocy w Puszczy Białowieskiej, zdj. Sz.Kubiak
Miejsce Mocy w Puszczy Białowieskiej
Mocarne towarzystwo drzew w "miejscu mocy" w Puszczy Białowieskiej, zdj.Szymon Kubiak

Miejsce mocy w Puszczy Białowieskiej i potęga drzew, zdj. Szymon Kubiak

Litwa
okolice Wilna/Trok
Nikroński Kamień Mitologiczny
Nieopodal Wilna, nad jeziorem Verniejaus znajduje się Nikroński Kamień Mitologiczny.
Legenda opowiada, że pod kamieniem schowany jest skarb Napoleona, adokładniej, to był schowany.
Skarb - monety można zobaczyć w Muzeum w Trokach..
W szczelinach głazu, nawet podczas największej suszy, nigdy nie wyparowuje woda. Jeśli tą wodą przetrze się oczy, to ponoć wzrok będzie porównywany z sokolim, (spróbowałam, niestety, sokołem nie zostałam).
Nikroński kamień mitologiczny nieopodal Wilna, garniec u podnóża głazu, niestety, jest pusty.
Polska
Zamek Książ 
Skałka - Ściana Szczęścia
Na zamku w Książu, znajduje się się fragment skały, który spełnia wypowiedziane w tym miejscu życzenia. Muzealnicy dodali nowoczesne akcenty - światło, dźwięk, aby zapewnić, że marzenia zostaną na pewno zrealizowane.
Ściana Szczęścia na Zamku w Książu
Polska
Kraków... i jeden z siedmiu czakramów ziemi.
Miejsce usytuowania Wawelu nie jest przypadkowe. to tutaj, według hinduskiej legendy, znajduje się jeden z siedmiu czakramów Ziemi. Bóg Śiwa rozrzucił po swiecie 7 magaicznych, niezwykłej mocy kamieni, aby ludzie mogli doswiadczyć siły boskiej energii.
Najwięcej pozytywnego promieniowania zanotowano w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się kościół św. Gereona, późniejsza kaplica św. Marii Egipcjanki. W tym miejscu, obok metalowych drzwi i ściany, często można zauważyć ludzi "chłonących" pozytywna energię.
Wystarczy postać tam nawet przez chwilę, aby dotknęła nas aura dobrych fluidów.

Wawel i tajemnica moc czakramu podarowanego światu przez boga Śiwę.
Polska
Kraków 
Królewski Dzwon Zygmunta
Dzwon Zygmuntowski jest cząstka Polski. Imię "Zygmunt" otrzymał na cześć fundatora - króla Zygmunta I Starego.
Dzwon został odlany przez norymberskiego ludwisarza Hansa Behama w 1520 roku. Dźwięk dzwonu można usłyszeć w najważniejsze święta i uroczystości, a także w chwilach trwogi i narodowych dramatów. Dzwon jak przystało na wiekowego pana doczekał się czterech "transplantacji" serca. Aby dźwięk był  słyszalny, kielich dzwonu obsługuje 12 dzwonników, w tym jedyna w Polsce kobieta.
Gdy już będziemy na Wieży Zygmuntowskiej, gdzie jest zawieszony dzwon, należy pomyśleć życzenie, a następnie dotknąć jego serca, aby marzenie spełniło się.
Zawieszenie dzwonu Zygmunta obraz Jana Matejki z 1874, Muzeum Narodowe w Warszawie
Serce zygmuntowskiego dzwonu, które pomaga w realizacji marzeń i pragnień.
Łotwa
Ryga
Pomnik "Czterech muzykantów z Bremy"
Ryga jest partnerskim miastem Bremy. W obu miastach znajduje się pomnik poświęcony postaciom z baśni Grimma - czterem muzykantom, którzy szukali spokojnego miejsca do zamieszkania. A byli to: osioł, pies, kot i kogut. W dość nietypowy sposób przegonili  miejskich rzezimieszków, aby później, w spokoju, cieszyć się przyjaźnią i spokojną atmosferą miasta.
W Rydze należy obejść pomnik i dotknąć bajkowych postaci, a wtedy na pewno szczęście będzie nam towarzyszyć.
Zamieściłam także ilustracje Oskara Herfurtha do baśni o "Muzykantach z Bremy". Jakoś tak rozczuliły mnie barwne rysunki, które na chwilę przeniosły mnie do lat dzieciństwa, gdy z wypiekami na twarzy słuchałam, czasami mrocznych, baśni braci Grimm.
Muzykanci z Bremy, którzy znaleźli szczęśliwy dom w Rydze, Łotwa
Polska
Łódź i rzeźby na ulicy Piotrowskiej
Na ulicy Piotrowskiej w Łodzi znajduje się rzeźb, które przynoszą szczęście przechodniom, trzeba tylko...
Potrzeć nos Julianowi Tuwimowi
Artysta rzeźbiarz Wojciech Gryniewicz- Autor "Ławeczki Juliana"
Należy dotknąć uszatkowego palca... na szczęście!

Sympatyczny Miś Uszatek na ulicy Piotrowskiej w Łodzi
Dla tych wszystkich co szukają artystycznego i pisarskiego natchnienia w atmosferze miasta... nos Władysława Reymonta będzie jak znalazł.
Należy dotknąć nosa noblisty, autora "Chłopów" (chyba należę do nielicznych osób, które lubią czterotomową epopeje o życiu na wsi), "Ziemi obiecanej". Pan Władysław siedzi na kufrze podróżnym i z ciekawością obserwuje ulubione miasto - Łódź.
Pomnik Władysława Reymonta zaprojektowali Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. Pomnik został odsłonięty 7 września 2001 roku .
Polska
Toruń
W Toruniu czekają na spragnionych szczęścia dwie rzeźby.
Toruńska przekupka z koszem pełnych jajek. Należy dotknąć "złotego jajka", aby w życiu darzyło się i szczęściło.
"Toruńska przekupka" którą zaprojektowali Aneta i Maciej Jagodzińscy-Jagenmeer. Przekupka czeka na klientów szczęscia na Rynku Nowomiejskim w Toruniu.
Polska
Toruń
Pies Filuś... melonik i parasol
Pies Filuś... parasol i melonik Profesora Filutka  przez ponad 55 lat gościli na łamach tygodnika "Przekrój". Pomysłodawcą tej sympatycznej pary przyjaciół był Zbigniew Langer, toruński artysta, felietonista, rysownik, producent telewizyjny.
Uwielbiałam oglądać mini komiks na ostatniej stronie "Przekroju". Ileż tam było ciepłego humoru i dowcipu w bardzo dobrym stylu.
Rzeźba przedstawia Filusia czekającego na swego pana - Profesora Filutka. Oparty parasol o latarnię chce powiedzieć, że za chwilę ujrzymy profesora z nietypową brodą będzie można pospacerwać wspólnie po toruńskiej Starówce.
Gdy będziemy czekać na profesora w to w wolnej chwili należy dotknąć ucha Filusia na szczęście, ogonka, aby spotkała nas wielka miłość, a melonika, aby powiodło się nam na wszelkich egzaminach.
Autorem pomnika jest toruński rzeźbiarz Zbigniew Mikielkiewicz.
Filuś jest tak bardzo uroczy, że trudno przejść obojętnie obok tak sympatycznego psiaka.
Polska
Toruń
Pomnik Flisaka Iwo
Na Rynku Staromiejskim w Toruniu znajduje się pomnik fontanna flisaka Iwo  grającego na skrzypcach którego otacza wianuszek ośmiu żab .
Legenda opowiada, że nadwiślańskie miasto nawiedziła plaga żab, albo z powodu powodzi, albo była to klątwa rzucona przez żebraczkę wygnaną z miasta. Władze miasta nie mogły sobie poradzić z intruzami-płazami. Wyznaczono nawet nagrodę temu, kto uwolni miasto od żab. Flisak Iwo  stał się bohaterem-wyzwolicielem Turonia przez przypadek. Grał na skrzypcach na Rynku chcąc  w ten sposób dorobić do flisaczej pensji.   Żabom bardzo spodobała się  muzyka Iwa, otoczyły chłopca, a on wyprowadził je poza mury miasta do dzielnicy Mokre. Tam przestał grać a żaby nie wróciły już na miejski Rynek.
Warto potrzeć plecy żabki, pomyśleć życzenie i być może ono się spełni. Może któraś z żabek zamieni się królewicza?
Pomnik Fliska Iwo, Rynek Staromiejski, Toruń. Autorem pierwszego pomnika był Goeorg Wolf. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 18.06.1914 roku. W 1919 roku pomnik został wywieziony przez Niemców. Jego kopia troszkę błąkała się po Toruniu, stała m.in. na dziedzińcu Ratusza by w 1983 roku powrócić na Staromiejski Rynek.
Polska
Czarnolas 
Dworek Jabłonowskich 
W miejscu, gdzie teraz stoi dwór Jabłonowskich, kiedyś znajdował się drewniany dworek, w którym mieszkał i tworzył Jan Kochanowski.
W otaczającym dworek parku, niestety już nie ma słynnej czarnoleskiej lipy, gdzie tak lubił przesiadywać poeta. Jest za to ustawiona kamienna ławeczka przypominająca o tym, gdzie twórcza Wena towarzyszyła Janowi z Czarnolasu.
Legenda opowiada, ze kto na czarnoleskiej ławeczce usiądzie, tego twórcze natchnienie nie opuści.
Nie usiadłam na kamiennej ławeczce ... bo zbytnio nie wierzyłam, aby Wena przywędrowała do mnie poprzez ... :)))
Dworek w Czarnolesie
Kamienna ławeczka w parku otaczającym dworek w Czarnolesie. W tym miejscu rosła słynna czarnoleska lipa..

Polska
Przecław 
Biurko dobrych i trafnych decyzji
Historia zamku w Przecławiu sięga XVI wieku. W 1668 roku renesansowy zamek został sprzedany wojewodzie lubelskiemu Władysławowi Reyowi herbu Oksza, w prostej linii potomkowi Mikołaja Reya z Nagłowic.
Przez 9 pokoleń  do roku 1944 Reyowie mieszkali w tym zamku . Obecnie właścicielami zamku są Dorota i Andrzej Tyszkiewiczowie. W zamku mieści się hotel, restauracja, a część sal jest udostępniona zwiedzającym.
Na zamku znajduje się "zaczarowane" biurko. Jest to biurko trafnych i dobrych decyzji. Kto przy nim usiądzie, tego nie ominie trafność decyzji.
Zamek w Przecławiu
Biurko trafnych i dobrych decyzji na zamku w Przecławiu
Białoruś
Nieśwież 
Kamienna pamiątkowa tablica w parku zamkowym
W parku otaczającym zamek - rodową siedzibę Radziwiłłów w Nieświeżu na Białorusi, znajduje się kamienna tablica upamiętniająca wielki wkład i trud Doroty Castellani Radziwiłłowej w odbudowę zamku i stworzenia od podstaw pięknego parku. Na cokole znajduje się napis: "Na pamiątkę 25-lecia założenia niniejszego parku oraz za dowód uznania za tyleż lat pracy podjętej około upiększenia zamku przez Marię z Castellanów Radziwiłłową kamień ten w roku 1903 postawił jej wdzięczny Antoni książę Radziwiłł/XIV Ordynat Nieświeżski".
Legenda głosi, ze należy dotknąć kamiennej płyty, pomyśleć życzenie nie zdradzając nikomu jego treści, a wtedy ono na pewno się spełni.
Pamiątkowa, kamienna płyta w parku w Nieświeżu, Białoruś
Węgry
Budapeszt
Rzeźba policjanta w mundurze z XIX  wieku.
Na ulicy- deptaku Zryinyi w V dzielnicy (Śródmieście, pomiędzy Bazyliką św. Stefana a Dunajem)) stoi uśmiechnięty policjant teleportowany z XIX wieku z czasów Austro-Węgier.
Należy dotknąć wydatnego brzuszka policjanta a wtedy będziemy mieli szczęście w miłości i nadzwyczaj będą nam smakowały węgierskie potrawy.


Policjant zerkający na bazylikę św. Stefana w Budapeszcie.
Węgry
Budapeszt
Pomnik Anonymusa
Pomnik tajemniczego kronikarza -notariusza króla Beli III, znajduje się w miejskim parku vis a vis Zamku Vajdahunyad. Kim był notariusz do dziś nie jest wiadomo, to tajemnicza postać, której przypisuje się pierwszą spisaną historię Węgier - Gesta Hungaronum.
Należy dotknąć pióra kronikarza a wtedy dotknie nas muza literatury i na pewno osiągniemy sukces literacki.
Fragment
"Gesta Hungaronum"
Węgry
Budapeszt
Psiak i jego opiekun na stacji metra.
Na jednej ze stacji metra w Budapeszcie znalazłam taką oto rzeźbę - psa i jego opiekuna. Zauważyłam, ze część pasażerów z uśmiechem dotyka noska psiaka. Na pewno to coś znaczy, może dotknięcia nosa sprawi, że łatwo i bezpiecznie dotrzemy do celu. Nie zaszkodzi spróbować. :))Węgry
Budapeszt
Rzeźba "Mała Księżniczka"
I ponownie Budapeszt, który jest skarbnicą wszelakich "zaczarowanych"miejskich rzeźb.
Nieopodal Mostu Łańcuchowego, na barierce oddzielającej Dunaj od linii tramwajowej nr 2 siedzi sobie "Mała księżniczka" w niedbałej pozie, jak to robią tylko dzieci, nie oglądając się na konwenanse i etykietę. Autorem rzeźby jest węgierski artysta  Laszlo Marton. Początkowa rzeźba maiła tylko 50 cm i ta maleńka figurka znajduje się w Węgierskiej Galerii Narodowej. Rzeźba, która znajduje się nad Dunajem powstała w 1998 roku, a na barierce usadowiała się w 1990 roku.
Do powstania rzeźby przyczyniła się córka artysty, która pewnego razu biegała po ogrodzie w koronie wykonanej z gazety i długim płaszczu- szlafroku.
Należy dotknąć kolan Księżniczki a wtedy będziemy mieli szczęście w realizacji szalonych i niebanalnych pomysłów.
Mała Księżniczka w niedbałej pozie nad Dunajem
Węgry
Budapeszt 
Rzeźba "Dziewczyny z psem"
Na deptaku wzdłuż Dunaju usiadła dziewczyna i jej aportujący piłkę psiak.
Chyba nie jest to zaczarowana rzeźba, ale wzbudza wiele pozytywnych emocji, ze warto zatrzymać się na chwilę aby zerknąć na sympatyczną parę.

Węgry
Budapeszt
Pomnik Andrása Hadika
Andreas Hadik był huzarem walczącym o wolność Węgier w wojnie siedmioletniej (1754-1763), był komendantem Budy. Został nazwany "najbardziej huzarskim spośród huzarów". Napis na cokole informuje o jego zasługach i karierze od stopnia szeregowca do rangi marszałka oraz namiestnika Siedmiogrodu. Hadik zdobył także nie tylko nominacje wojskowe i tytuł hrabiowski, zdobył także serce cesarzowej Marii Teresy. Wyjątkowego huzara cechował spryt, przebiegłość, upór, niesamowita wola walki w dążeniu do wyznaczonego celu.
I chyba ta waleczność na wszelkich frontach, także tych miłosnych, zastała ukryta w pomniku.
Pomnik jest oblegany przez studentów w czasie sesji egzaminacyjnych  i wszystkich tych, którym nie pomagają "niebieskie tabletki" zapisane przez seksuologa.
Aby dopadły nas niespotykany siły witalne godne samego huzara do spółki z Casanową należy dotknąć intymnego miejsca... konia. Już z daleka widać co należy dotknąć. :))


Tajemnicze miejsce, gdzie skrywają się siły witalne pomagające w trudach egzaminacyjnych i miłosnych. :))

Pomnik Andrása Hadika, Úri u., Budapeszt, Węgry
Na świecie znajduje się mnóstwo "cudownych miejsc", gdzie szczęście jest na wyciągnięcie ręki, a właściwie na dotyk. No cóż, szczęście chadza własnymi dróżkami, czasami potrzebuje zaklęć, czarów i tajemnych rytuałów... tak jak w bajkach i baśniach. Trzeba tylko wierzyć!
Do odwiedzenia pozostała mi jeszcze Julia w Weronie, Cytrynowa Babcia w Hamburgu, wielka Studnia Onofrio w Dubrowniku (należy napić się wody z dwunastu kranów, a wtedy spełnia się marzenia), Grób Victoria Noria w Paryżu, gdzie należy dotknąć pewną część ciała... itd.
Na pewno sukcesywnie będę uzupełniała ten post, jeśli na mej drodze spotkam zaklinaczy szczęścia. :))
Czyli, ciąg dalszy nastąpi...

Polska
Lublin
Kamień Nieszczęścia
Żeby jednak nie było tak cukierkowo i różowo... dodam, że na Starówce w Lublinie, na ulicy Jezuickiej na wprost Trynitarskiej Bramy znajduje się Kamień Nieszczęścia. Dotknięcie go potrafi przyciągnąć pasmo nieszczęść. Historia tego kamienia jest niesamowita. Na jego łonie umierali ludzie od katowskiego miecza,  niefortunne i nieopaczne dotknięcie kamienia skutkowało w utracie pieniędzy, pomorze zwierząt. Kamień także przyciąga np. bomby. Chyba wystarczy tych kataklizmów, które potrafi czynić szary katowski kamień. Proszę go nie dotykać pod żadnym pozorem!
Kamień Nieszczęścia z Lublina.
Życzę miłego zwiedzania i przy okazji dotyku szczęścia i aby wszystkie życzenia, marzenia i prośby zostały spełnione, czego sobie i tutaj zaglądającym życzę.
Bon voyage!

9 komentarzy:

 1. Nam przewodnik mówił z kolei,że gdy dotknie się figury św.Jana Nepomucena,a było to akurat na Moście Karola w Pradze,to uniknie się utonięcia,jednym słowem,śmierci w...wodzie!
  Oj,te wierzenia...miłe takie akcenty podczas podróżowania.
  Ogromnie podoba mi się kominiarz z Kłajpedy;szkoda,że tam nie dotarłam.Bardzo pomysłowi mieszkańcy miasta,bo już myślałam,że trzeba własnym sumptem zaopatrzyć się w...drabinę i wspinać się po jej szczeblach na szczyt dachu...coś jak biblijna drabina Jakubowa:-)
  Podoba mi się Twoje wędrowanie "dotykowe",Dorotuś:-),pozdrawiam cieplutko,bo wiosna nadal...drzemie:-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie śmieszne, zabawne legendy przypisane posągom, rzeźbom czy też innym " kawałkom czegoś" sprawiają, że podróżowanie jest ciekawe i nasiąka dobrą energią dając zalążek do kolejnych wypadów w świat. W miejscach dziwnych mocy kumuluje się zazwyczaj pozytywna energia ludzkich marzeń więc warto dotknąć szczęścia. A nuż spłynie dobra energia na dotykającego. Warto spróbować! Posyłam Tobie Marysieńko moc opiekuńczych fluidów.

   Usuń
 2. Przypomniała mi się wytarta od dotykania stopa posągu św.Piotra w Bazylice na Watykanie;ten dotyk ma zapewnić powrót do Rzymu:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :)) Jak będę w Rzymie to nie omieszkam dotknąć stopy posągu św. Piotra. Dziękuję Marysieńko za uzupełnienie informacji i podpowiedź.

   Usuń
 3. Podróżowanie śladami szczęścia...
  Jestem niepoprawną wielbicielką kotów, ale ponieważ ten z Kłajpedy przeznaczony jest dla panów to... wybieram myszkę. Uroczy pomysł i pomniczek. "Zamień swoje marzenia na słowa a słowa na cuda" brzmi jak życiowe motto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kłajpedę dość często odwiedzam. Poza sezonem jest tam spokojnie choć to jest duże portowe miasto, w wakacje jest dosyć tłoczno. Starówka kłajpedzka ma swój urok, w tle na kanałach kołyszą się żaglówki a w porcie można zobaczyć ogromne statki wycieczkowe. Uroku dodają rzeźby ustawione w różnych zakątkach miasta. Malutka myszka jest baaardzo sympatyczna a gdy jeszcze do tego jest powiernicą ludzkich marzeń i posiada moc ich spełniania to warto odwiedzić litewski port. Kot także jest pocieszny, cichutko stąpa po parkanie zostawiając kamienne ślady, a jego tajemnicza mina jest nie do rozszyfrowania. Panowie chyba bardziej potrafią rozszyfrować ten dwuznaczny koci uśmieszek. :))

   Usuń
 4. Wszystkie miejsca bardzo ciekawe i pięknie pokazane.
  Ja mam polską propozycję czyli Święty krzyż w Górach Świętokrzyskich.
  Ja jeżdżę tam kiedy tylko nie czuję się za dobrze. Tam są chyba jakieś czakramy bo doładowuję tam siły i nastrój zdecydowanie mi się poprawia. Zawsze, ale naprawdę zawsze ze Świętego Krzyża wracam w dobrej kondycji i dobrym nastroju.
  Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jolu, dziękuję za miłe odwiedziny. Ten post pisałam dosyć dawno, ale temat o zaklinaniu szczęścia jest ciągle aktualny. Co i rusz, podróżując spotykam ciekawostki, które są tzw. umilaczami podczas zwiedzania świata. Tu dotknąć, tam pacnąć, tu się obrócić... a szczęście cię nie ominie. Jest z tym trochę zabawy.
   Co do autentycznych miejsc kultu, gdzie człowiek wierzący odnajduje ukojenie i pocieszenie, to także mam takie miejsca. Ten post jest tylko zabawą i nie nie włączałam do opisu miejsc związanych z religią i wiarą. To byłby nietakt wobec wiary.
   Może kiedyś znajdę czas, aby także opisać sanktuaria, kościoły, czy też inne obiekty kultu religijnego, które udało mi się odwiedzić i zwiedzić.
   Serdecznie pozdrawiam i życzę dotyku szczęścia. :)))

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń